Kyselina alfa-lipoová (alpha-lipoic acid, ALA)
Kyselina alfa-lipoová si získala pozornosť najmä vďaka svojmu antioxidačnému účinku a známe sú aj jej účinky proti neuropatickej bolesti u diabetikov. Táto látka sa však zvykne používať aj ako doplnková liečba pri vysokom cholesterole v krvi, demencii, syndróme karpálneho tunela, bolesti chrbta, starnúcej pokožke a mnohých iných stavoch. Na tejto stránke si zhrnieme vedecky podporené účinky kyseliny alfa-lipoovej.
Čo je to kyselina alfa-lipoová?
Kyselina alfa-lipoová (známa aj ako kyselina tioktová) je prirodzený ľudský antioxidant. Nachádza sa v každej bunke a zúčastňuje sa štiepenia glukózy na využiteľnú energiu. Vďaka svojej chemickej štruktúre má silné antioxidačné vlastnosti, ktorými bojuje proti voľným radikálom a oxidačnému stresu.
Antioxidanty, voľné radikály a oxidačný stres
- Antioxidanty sú molekuly, ktoré sú potrebné na „ničenie“ voľných radikálov.
- Voľné radikály sú reaktívne častice, ktoré sa viažu na membránu a iné súčasti buniek, čím ich poškodzujú. Voľné radikály vznikajú prirodzene pri mnohých metabolických procesoch, ale zlou životosprávou a faktormi okolia (znečistené ovzdušie, UV svetlo, toxíny a pod.) sa ich tvorba zvyšuje.
- Oxidačný stres vzniká, ak je v bunke viac voľných radikálov ako antioxidantov a bunka nemá kapacitu neutralizovať voľné radikály. Oxidačný stres je pôvodcom ochorení, ako Alzheimerova choroba, viaceré srdcovo-cievne ochorenia, rôzne typy nádorových ochorení, cukrovka a iné.
Kyselina alfa-lipoová je teda antioxidantom, čiže ničí voľné radikály a bojuje proti oxidačnému stresu. Práve vďaka tejto vlastnosti môže byť prospešná pri podpornej liečbe a prevencii mnohých ochoreníⁱ.
ALA a diabetes mellitus a metabolický syndróm
Cukrovka vo vyššom štádiu spôsobuje diabetickú neuropatiu (poškodenie nervov), čo sa prejavuje ako bolesť, necitlivosť či brnenie.
Kyselina alfa-lipoová zlepšuje príznaky diabetickej neuropatie² a znižuje riziko poškodenia zraku³ (diabetickej retinopatie). Okrem toho môže znižovať rozvoj komplikácií diabetu.
Priaznivé účinky kyseliny alfa-lipoovej boli pozorované aj u pacientov s metabolickým syndrómom⁴. Tento pojem sa používa vtedy, ak má niekto tri a viac z týchto rizikových faktorov súčasne:
- vysoká hladina cukru v krvi,
- vysoký tlak,
- zvýšené lipidy v krvi,
- nízky HDL (dobrý) cholesterol,
- viscerálna obezita (obezita vnútorných orgánov).
Užívanie kyseliny alfa-lipoovej môže spomaliť nástup metabolického syndrómu, znížiť mieru inzulínovej rezistencie, ako aj hladiny glukózy a glykovaného hemoglobínu nalačno.
ALA a srdcovo-cievne ochorenia a cholesterol
Srdcovo-cievne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku. Každý rok im podľahne asi 25-tisíc ľudí⁵. Za primárnu príčinu mnohých srdcovo-cievnych ochorení sa považuje práve oxidačný stres.
Výskumy ukazujú, že antioxidačné vlastnosti kyseliny alfa-lipoovej priaznivo vplývajú na viaceré srdcovo-cievne ochorenia tým, že znižujú oxidačný stres⁶ a zlepšujú endotelovú dysfunkciu⁷ (stav, pri ktorom sa cievy nevedia rozširovať). Táto dysfunkcia je rizikovým faktorom pre vznik srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody.
Existujú aj výskumy, ktoré naznačujú, že kyselina alfa-lipoová môže znižovať hladinu triglyceridov a „zlého“ LDL cholesterolu u pacientov s metabolickým syndrómom⁸.
ALA a bolesť chrbta
Oxidačný stres sa považuje za jednu z príčin poškodenia nervov chrbtice, ktorá často spôsobuje bolesť chrbta.
Štúdia z roku 2013 zistila, že užívanie kyseliny alfa-lipoovej zlepšuje funkciu a výrazne znižuje spotrebu liekov proti bolesti u pacientov s bolesťou chrbta⁹.
ALA a karpálny tunel
Bolo dokázané, že suplementácia kyseliny alfa-lipoovej spomaľuje rozvoj syndrómu karpálneho tunela v skorých štádiách a tiež zlepšuje¹⁰ zotvenie po operácii karpálneho tunela².
ALA a strata pamäte, demencia
Ochorenia, ktoré súvisia so stratou pamäte, sú často spôsobené oxidačným stresom. Bolo zistené, že kyselina alfa-lipoová môže spomaľovať rozvoj Alzheimerovej choroby tým, že potláča zápal a neutralizuje voľné radikály spôsobujúce oxidačný stres¹¹.
Viaceré štúdie potvrdili pozitívny účinok kyseliny alfa-lipoovej na pleť. V jednej štúdii pozorovali, že krém s obsahom tejto látky redukoval vrásky na tvári, a tiež bolo viditeľné aj zlepšenie farby a štruktúry pokožky u väčšiny dobrovoľníkov¹².
Ďalšia štúdia zistila, že použitie prípravkov na kožu s obsahom kyseliny alfa-lipoovej poskytuje ochranu pokožky pred UV žiarením¹³.
Okrem toho, prítomnosť kyseliny alfa-lipoovej zvyšuje hladiny iných antioxidantov, napríklad glutatiónu, ktorý pomáha chrániť pokožku pred poškodením a znižuje známky starnutia¹⁴.
Zdroje kyseliny alfa-lipoovej v potravinách
Ľudské telo produkuje kyselinu alfa-lipoovú len v minimálnom množstve, a preto je nutné prijímať ju zo stravy¹.
Bohaté na kyselinu alfa-lipoovú je najmä:
- červené mäso a vnútornosti,
- brokolica,
- špenát,
- paradajky,
- ružičkový kel.
Jednoduché a účinné riešenie dopĺňania kyseliny alfa-lipoovej môžu predstavovať lieky alebo výživové doplnky.
Má kyselina alfa-lipoová nežiaduce účinky?
Užívanie kyseliny alfa-lipoovej je vo všeobecnosti považované za bezpečné s minimálnymi nežiaducimi účinkami¹⁵. V niektorých prípadoch však boli popísané ťažkosti, ako nevoľnosť, vyrážky a svrbenie.
Ak sa rozhodujete pre užívanie kyseliny alfa-lipoovej, konzultujte to najprv so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Autor: Mgr. Radovan Tomašovský, Farmaceutická fakulta UK, Katedra farmaceutickej analýzy a nukleárnej farmácie
Referencie
- 1 Gora̧ca, A. et al. Pharmacological Reports 63, 849–858 (2011)
- 2 Papanas, N. et al. Expert Opin Pharmacother 15, 2721–2731 (2014)
- 3 Ajith, T. A. Clin Exp Pharmacol Physiol 47, 1883–1890 (2020)
- 4 Pershadsingh, H. A. Expert Opin Investig Drugs 16, 291–302 (2007)
- 5 Štatistický úrad SR. Demografia a sociálne štatistiky (2023)
- 6 Skibska, B. et al. Oxid Med Cell Longev 2015, (2015)
- 7 Scaramuzza, A. et al. J Diabetes Res 2015, (2015)
- 8 Akbari, M. et al. Metabolism 87, 56–69 (2018)
- 9 Battisti, E. et al. Eur J Phys Rehabil Med 49, 659–664 (2013)
- 10 Agarwal, V. et al. Rheumatology 44, 647–650 (2005)
- 11 Fava, A. et al. J Neurodegener Dis 2013, 1–7 (2013)
- 12 Sherif, S. et al. Eur J Pharm Biopharm 86, 251–259 (2014)
- 13 Podda, M. et al. Biochem Pharmacol 52, 627–633 (1996)
- 14 Puizina-Ivić, N. et al. Coll Antropol 34, 1145–53 (2010)
- 15 Esposito, C. et al. Biomed Pharmacother 144, (2021)